1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yurtdışı Görevlendirmelerinde Başhekimin Yetkisi Yoktur
Yurtdışı Görevlendirmelerinde Başhekimin Yetkisi Yoktur

Yurtdışı Görevlendirmelerinde Başhekimin Yetkisi Yoktur

Mahkeme, yurtdışında geçici görevlendirilen doktora onay vermeyen başhekimin yetki gaspında bulunduğuna hükmetti.

A+A-

Doktorun Başvurusunu Reddetti
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Sudan, Bangladeş ve Somali’ye geçici görevlendirme ile personel alımı ilanı yayımlanmıştır. İlana başvuranlar arasından seçilen doktorlar, bu ülkelerde geçici görevlendirme ile sağlık hizmeti sunacaktır. Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan bir doktor da bu ilana başvurusunu yapmıştır. Elektronik ortamda başvurusunu yapan doktor, istenen evrakların teslimi konusunda hastane yönetimi ile sorun yaşamıştır. 

İstenen başvuru evrakları arasında kurum bilgisi evrakı da bulunmaktadır. Bu evrak ile doktorun çalıştığı hastanenin geçici görevlendirmeden haberi olduğunu ve onay verdiği belgelenecektir. Bunun üzerine doktor başvuru evrakını hastane başhekimine onaylatmak istemiştir. Ancak başhekim evrakı onaylamayarak yurtdışı görevlendirmesine engel olmuştur. Üstelik evrakı yurtdışında geçici görevlendirmeye izin vermediğini yazarak imzalamıştır. 

Mahkeme Yetki Gaspı Olduğuna Hükmetti
Sağlık-İş sendikası üyesi olan doktor için sendika tarafından Kastamonu İdare Mahkemesinde dava açılmıştır. 2018/1491 E. Sayılı dosyada davanın kabulüne karar verilmiştir. Mahkeme davalı idarenin yurtdışı görevlendirmesinde yetki sahibi olmadığına hükmetmiştir. Gerekçeli kararda doktorun talebini reddeden başhekimin yetki gaspında bulunduğunu ve bu durumun hukuka aykırı olduğunu belirtmiştir.

Hiç bir yetkisi olmadığı halde doktorun yurtdışı görevlendirmesine engel olan başhekim hakkında Sağlık Bakanlığı’na bildirimde bulunulmuştur. Mahkeme kararı da bakanlığa iletilerek başhekim hakkında işlem yapılması istemiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.