Yüzdelik Dilimle Taşeronların Maaşında Asgari Ücret Hesabı! Ek Zam Gündemi

Yüzdelik Dilimle Taşeronların Maaşında Asgari Ücret Hesabı! Ek Zam Gündemi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı taşeron işçiler ile alakalı olarak yazı gönderilerek asgari ücret yüzdelik dilimlerin ödeneceğine yer verildi. Mahkeme kararları göz önüne aldığında asgari ücretlilere ek ödeme gündeme geldi.

Asgari ücret ek zam gündemi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından taşeron işçiler asgari ücret yüzdelik dilimlerin ödenmesi için yazı gönderildi. Ayrıca işçiler için olumlu sonuçlanan mahkeme kararları sonrasında asgari ücretlilere ek ödeme zammı gündeme geldi.

Çalışma Bakanlığı ile Sendikalar arasında 2020 TİS ile anlaşma sağlaması durumunda ise maaşlara yeni ek zam yapılacak. Asgari ücrete göre belirlenecek ek zam tutarının ne kadar olabilir. Kadroya alınma sürecinde yaşanan düzenlemelerin iptali ve maaşların yeniden belirlenmesini öngören bu düzenleme talebinin 2020 TİS görüşmelerinde ele alınması bekleniyor.

Öz Büro İş Sendikasının Bakanlığı bünyesinde sürekli işçi kadrosunda çalışan üyelere ait ücretlerin kendilerine verilmiş olan yüzdelik dilimlerinin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiği ve eksik ödenen tutarlar için Bakanlık aleyhine dava açıldığı belirtilerek; üyelere 1/12019 tarihinden itibaren eksik ödenen ücretlerinin yeniden hesaplanarak ödenmesi istenmektedir. Söz konusu ödemenin yapılmasına ilişkin yazı ilgisi nedeniyle yazımız ekinde gönderilmektedir.

Sürekli işçi kadrosunda çalışmakta olan üyelerinin ücretlerinin , kadroya geçirildikleri 2/4/2018 tarihinden önceki ihale şartnameleri uyarınca asgari ücretin belli bir oranda fazlası olarak belirlendiği üyelerinin kadroya geçirildikten sonra 2018 yılının sonuna kadar ihale şartnameleri ile kendilerine verilmiş olan yüzdelik dilimlerinin ücretlerine yansıtılarak ödenmeye devam edildiği, ancak 2019 yılında belirlenen asgari ücret dikkate alınmayarak ihale sözleşmelerinde yer alan yüzdelik dilimlerinin 2018 yılındaki asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edildiği Üyelerinin ücretlerinin eksik ödenmesi nedeniyle Bakanlık aleyhine Ankara 44. İş Mahkemesinde 2019/651 esas sayılı dosyası ile bakiye ücret, ilave tediye ve ikramiye alacağı konularında dava açıldığı, 10/7/2020 tarihinde karara bağlandığı ve davanın kabulüne karar verildiği, Açılan davaların emsal niteliğinde olduğu, söz konusu ücret alacaklarının mahkemeye intikal etmesi halinde ücret alacağı yanında mahkeme masrafları ve vekalet ücretlerinin de Bakanlığımıza yükleneceği, bu durumun yüklü miktarda kamu zararının oluşmasına neden olacağı, Tüm nu nedenlerle, üyelerinin 1/1/2019 tarihinden itibaren eksik ödenmekte olan ücretlerinin yeniden hesaplanarak ödenmesi, aksi halde yasal yollara başvurulacağı konusundaki ilgide kayıtlı yazısı ilgisi nedeniyle ilişkide gönderilmektedir."

Taşeron işçilerin maaşlarının KHK ile kadroya alınma sürecinde düzenleme ile yapıldı. Bu düzenlemelerde asgari ücretten daha yüksek ücret alan işçiler kadroya geçtikten sonra asgari ücretten maaş almaya başladılar. Bu maaş düzenlemesinin ardından bazı taşeron işçiler bu düzenlemenin iptali için dava açtılar ve bu davayı kazandılar. Bu kapsamda taşeron işçilere kadro sürecinden sonra yüzdelik dilim düzenlemesi yapılmış oldu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile taşeron işçi yetkili sendikasının yapacağı görüşmelerde bu düzenleme talebinin gündeme gelmesi bekleniyor. Eğer bakanlık ile sendika anlaşırsa yüzdelik dilim tüm işçiler için uygulanacak.
Kadroya alınmadan önceki maaş tutarı, o dönem işçiler asgari ücretten yüzde 10 daha fazla maaş alıyorlarsa, bu oran kadroya alınmadan sonraki süreç için hesaplanacak. Yapılan hesaplama sonrasında o maaş üzerinden diğer zam oranları eklenecek. Bu formül ile yeni maaş oranı bulunmuş olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.