1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zabıt Katibi Nasıl Olunur?
Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt katibi adliyelerde, icra dairelerinde, seçim kurullarında, cezaevlerinde gibi yerlerde görev alan ve yazışmaları yapan kişilerdir. En çok faaliyet gösterdikleri yerler adliyelerdir. Adalet bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren memurlardır.

A+A-

Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi en çok faaliyet gösterdikleri yerler adliyelerdir. Adalet bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren memurlardır. Zabıt katibi alımı da Adalet Bakanlığı tarafından yapılır. Hemen her sene ihtiyaca göre kontenjan belirlenerek ilana çıkılır.

Zabıt katipleri en az lise mezunu olanlardan alınır. Lise, önlisans ya da lisans mezunları zabıt katibi olabilirler. Adaylar eğitim seviyesine göre girdiği KPSS sınavından en az 70 puan almalıdır. Liselerde adalet bölümünden mezun olanlar, adalet MYO mezunu olanlar gibi kişiler bu alanda istihdam edilirler. Ancak eğitim şartı olarak adalet mezunu olmak şart değildir. İyi derecede daktilo ya da bilgisayar kullandığına dair MEB sertifikası olan herkes başvuru yapabilir.

Adalet bakanlığı tarafından yayınlanan zabıt katibi alımı ilanı ile aranan şartlar belirtilir. Genelde 19 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını doldurmamış olma şartı aranır.

Başvuru Şekli; Şartları sağlayan adaylar adliyelerdeki adalet komisyonlarına başvuru yaparlar. Puan sırlamasına göre kontenjanın 20 katına kadar liste yapılır ve listeye giren adaylar 3 dakikada 90 kelime yazmaları gereken uygulamalı sınava girer. Bu sınavdan başarılı olanlar sözlü sınava girer.

Zabıt katibi olmak için adaylar sözlü sınava da alınacaktır. Uygulamalı ve sözlü sınavdan başarılı olan adaylar, güvenlik soruşturmasından da geçerse işe başlayabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler