1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Zabıt Katipleri Ne Kadar Maaş Alıyor?
Zabıt Katipleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Zabıt Katipleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Adalet bakanlığına bağlı olarak genel idare hizmetleri sınıfında istihdam edilen zabıt katipleri 2019 yılının ikinci yarısında ne kadar maaş alacak?

A+A-

En Düşük Maaş 3.496 TL 
Adliye personeli arasında zabıt katipleri çok büyük bir kesimi oluşturmaktadır. Zabıt katipleri sadece adliyelerde değil, cezaevlerinde de görev yapmaktadır. adalet bakanlığına bağlı olarak görev yaparlar. Gene idare hizmetleri sınıfında ve zabıt katibi kadrosunda görev yaparlar. Adalet bakanlığı personeli oldukları için özel hizmet tazminatı yerine adalet hizmetleri tazminatı alırlar. 

Zabıt katipleri adliyelerde hakim ve savcılara yardımcı olan personellerdir. Eskiden yazkızım olarak nitelenen bu kişiler şimdilerde duruşmaya hazırlık, resmi yazışmalar ve sahada bazı görevleri yerine getirmektedir. Çalışma adresleri temel olarak adliyelerdir.

Zabıt katibi maaşı hizmet yılı ve derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Hizmet yılı 25 yılı aşmış ¼ derecesinde deneyimli bir zabıt katibi yüzde 20 vergi dilimine giriyorsa 4.662 TL maaş alır. Vergi dilimi yüzde 15 ise 4.771 TL maaş alacaktır. Bu miktarlara aile yardımı dahil değildir. Çalışmayan eş ve çocuk sayısına göre aile yardımının da eklenmesi ile maaşı 5 bin lirayı aşacaktır. 

Göreve yeni başlayan bir zabıt katibi 9/12den başlar ve yüzde 20’lik vergi dilimine girmesi halinde 3.496 TL maaş alacaktır. Aile yardımının da eklenmesi ile 3.700 lira maaş alabileceğini söyleyebiliriz.

Personeller sendika aidatı, toplu sözleşme ödemesi gibi konularda tek bir kurala tabi değildir. Bu ödemeler de maaşlarında farklılık gösterebilir. Ayrıca şu anda tüm kamu görevlilerinden zorunlu BES kesintisi yapılmaktadır. Bu kesinti verdiğimiz maaş bilgisinden düşülmemiştir. Eğer zabıt katipleri yabancı dil biliyorsa yabancı dil tazminatı da ödenmektedir. 

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?
Zabıt katibi olmak için adalet bakanlığının ilanlarına başvuru yapmak gerekir. KPSS en az 70 puan ile başvuru yapılır. Daha sonra uygulamalı klavye sınavı yapılır ve başarılı olanlar mülakata alınır. Buradan da başarı ile geçenler güvenlik soruşturması olumlu ise alınacaktır. Alımlar en yüksek puandan başlayarak oluşturulan listelere göre, kontenjan adetince yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.