1. HABERLER

  2. HABER

  3. Zabıta Memuru Nasıl Olurum? Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli
Zabıta Memuru Nasıl Olurum? Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Zabıta Memuru Nasıl Olurum? Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Belediyeler bünyesine zabıta alımı yapılmaktadır. Belediye sınırları içinde huzur ve güvenin sağlanması, gıda denetimi gibi alanlarda faaliyetler gösterirler. Peki zabıta memuru nasıl olurum.

A+A-

Zabıta Olma Şartları; Zabıta alımı yaparken belediyeler tarafından ilan yayınlanacaktır. Bu ilan ile başvuru şartları da belirlenir. Genelleme yapmak gerekirse zabıtalarda askerlik, boy, kilo, eğitim, KPSS şartı aranır. 25 yaşını doldurmayan, en az lise mezunu, askerlikle ilişiği olmayan, memurluğa engel durumu olmayanlar başvuru yapabilirler.

Erkeklerde en az 1.75, kadınlarda ise 1.67 boy şartı aranır. Boy kilo orantısı aranır. KPSS şartı olarak ise genelde 60 puan barajının geçilmesi beklenir.

Başvuru Usulü; Zabıta alımları belediyeler tarafından yapılır. Bu yüzden belediyeler tarafından yayınlanan ilanları takip etmelisiniz. İlanda belirtilen şartları sağlıyorsanız süresi içinde usulüne uygun şekilde başvuru yapmalısınız. Başvuru şahsen, elektronik olarak ya da posta yoluyla yapılabilir. Başvurular alındıktan sonra şartları sağlayan adaylar KPSS puanına göre sıralanır.

En yüksek puandan başlayarak adaylar mülakata alınır. KPSS ve mülakat puanının ortalaması alınarak liste oluşturulur. Güvenlik soruşturmasından geçen kişiler listenin başından başlayarak kadro sayısınca kabul edilir.

Devlet Memurluğundan Zabıtalığa Geçiş Nasıl Yapılır.

Zabıta olmak için sınavla girileceği gibi memurluktan da geçiş yapılabilir. Geçiş yapmak isteyen memurlar 30 yaşını aşamamış olmalıdır. Kurumları bu geçiş için muvafakat vermelidir. Zabıta memuru olmak için gereken şartları da sağlamaları gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler