1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Zabıta Memuru Olacaklara Müjde – Sözlü Mülakat Sınavı Olmayacak
Zabıta Memuru Olacaklara Müjde – Sözlü Mülakat Sınavı Olmayacak

Zabıta Memuru Olacaklara Müjde – Sözlü Mülakat Sınavı Olmayacak

Zabıta memuru mesleğini seçecek bir çok adayın korkulu rüyası haline gelen sözlü mülakat sınavı hakkında önemli karar verildi. Zabıta olacak ve seçecek adaylara müjde oldu.

A+A-

Son dönemlerin gözde mesleği haline gelen Zabıta Memuru için önemli bir karara imza atıldı. Zabıta olmak isteyenlere müjde oldu. Zabıta sözlü ve mülakat sınavı olmayacak. Danıştay kararı ile onandı.

Danıştay 12. Dairesi zabıta memuru alımı yapılırken sözlü mülakat sınavı yapılması uygulamasının mevzuata uygun olmadığına karar verdi.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası Danıştay'da açtığı davada zabıta memuru alımı yapılırken KPSS sınav sonuçlarına ilave olarak sözlü veya mülakat sınavı yapılmasının hukuka uygun olmadığını belirtti.

Danıştay 12. Dairesi; Oysa yukarıda da belirtildiği gibi nesnel bir yöntem olan merkezi sınavdan sonra her türlü öznel değerlendirmeye açık bulunan ikinci bir sınavın yapılması merkezi sınavın nesnel koşullarını kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı gibi, İl Özel İdareleri ve belediyelere, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ile kurdukları birliklere ait B grubu kadrolara atama yapılırken aynı hukuksal durumda bulunan belediye zabıta kadrolarına atamada ikinci bir sınavın yapılmasının öngörülmesi eşitlik ilkesine aykırı olduğundan ve subjektif değerlendirmelerin oluşabilmesine yol açıcı etkileri bulunduğundan dava konusu düzenlemenin belediyelerin de tabi olduğu Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında genel Yönetmeliğe ve hukuka uygunluk bulunmamaktadır. Dedi.

Danıştay kararı sonrası tüm zabıta alımlarında sözlü veya mülakat sınavı yapılmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum