Zabıta ve İtfaiye Eri Alımları Kriter Belirleme

Zabıta ve İtfaiye Eri Alımları Kriter Belirleme

Bundan tam 11 yıl önce başlayan ve devam eden pek çok bölümden zabıta ve itfaiye eri alımı yapılması uygulaması kaldırılmalıdır. Zabıta alımı ve itfaiyeci alımı kriterleri belirlenmesi gerekmektedir.

Zabıta Alımı ve İtfaiyeci Alımı İlanlarında Liyakat Dikkate Alınmıyor.

Ülkemizde üniversite mezunu işsiz sayısı oldukça fazladır. İş bulmanın bu kadar zor olduğu bir ortamda bir de ayağına gelen fırsatı değerlendiremeyen mezunlar vardır. Örneğin sivil savunma ve itfaiyecilik önlisans mezunu bir kişi belediyelerin itfaiye eri alımı ilanlarında en avantajlı grup olmalıdır. Bu işin okulunu okumuş, eğitimini almış ve stajını yapmış olan kişi diğer kişilere çok daha bilgili ve bu pozisyona uygundur.

Ancak belediyeler tarafından lisans mezunlarına başvuru imkanı tanınması, hatta hukuk mühendislik gibi bölümlerden mezun olanların ilanlarda özellikle belirtilmesi ile hiç şans tanınmamaktadır. Bu şartların pek çoğu belirli kişileri almak amacıyla konulmaktadır. İlgisiz diğer adayların başvurusuna da imkan tanıyarak asıl başvuru yapabilecek olan itfaiyecilik mezunlarının şansı giderek tükenmektedir.

Bakanlık Başvuru Şartlarını Tek Bir Şekilde Belirlemeli

Buna benzer tablolar zabıta alımları için de yaşanmaktadır. Zabıta alım ilanlarında ilgili ilgisiz pek çok mezunun başvurusuna imkan tanınmaktadır. Belirli kişileri almak için yayınlanan bu ilanlara tepkiler çok olsa da hiçbir adım atılmadı. Belediyeler bazında yapılan adam kayırmalar her kurum ve pozisyon bazında devam etmektedir. Liyakati zedeleyen bu uygulamalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının alacağı kararla başvuru şartları belirlenerek sona erdirilmelidir.

Sadece bu alımlarda her ne kadar söz edilse de unvan durumlarına göre memur alım ilanları kendi okul bölümlerinden alınması daha uygun olacaktır.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum